Ty też zastanawiasz się nad sprzedażą lub zakupem gruntu? Przygotowaliśmy serię artykułów, które opowiadają o procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe. Ten wpis poświęcamy sprzedaży działek.
SPRZEDAŻ DZIAŁKI
Przygotowania do sprzedaży rozpocznij od sprawdzenia, z czym masz do czynienia. 🙂 Odkurz stare dokumenty. Akt nabycia, wypis i wyrys z rejestru gruntów, warunki zabudowy, pozwolenie na budowę… W skrócie: wszystkie dokumenty, które pomogą Ci ustalić, jakiego rodzaju jest to nieruchomość. Znając numer identyfikacyjny działki, możesz sprawdzić podstawowe informacje w Internecie. Przydatny będzie SIP, czyli System Informacji Przestrzennej danej gminy, gdzie sprawdzisz, czy działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Możesz zerknąć do Geoportalu, adres: https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?gpmap=gp0 sprawdzić np. jakie media są dostępne dla Twojego gruntu. Po zbliżeniu obrazu zobaczysz nitki, których kolory odpowiadają następującym mediom: czerwona- energia elektryczna, niebieska- woda, żółta- gaz, brązowa- kanalizacja, pomarańczowa- telekomunikacja.
Następnie wybierz się na działkę, aby sprawdzić, czy widoczne są jeszcze słupki geodezyjne. Jeśli nie- warto o to zadbać. Choć działka to nie dom, tutaj też warto wykonać „home” staging. Czyli przede wszystkim posprzątać. Wiedzieliście, że amerykańskie home stagerki malują trawę na zielono?
W SIP, akcie nabycia lub wypisie i wyrysie z rejestru gruntów sprawdzisz, jakie jest przeznaczenie gruntu. Oznaczenia na mapach to temat na oddzielny wpis, ale w skrócie: należy uważać na grunty rolne, szczególnie o powierzchni większej niż 1 ha oraz o klasie bonitacyjnej IIIB i lepszej. W dużym uproszczeniu i uogólnieniu, taki grunt trzeba będzie odrolnić, jeśli nie jest się rolnikiem; na grunty leśne i wodne, gdyż one nie nadają się do zabudowy (znów, w dużym uproszczeniu). Najwyższą wartość mają grunty z przeznaczeniem do zabudowy.
Kiedy posiedliśmy ogólną wiedzę na temat przedmiotu sprzedaży, czas na przygotowanie oferty. Koniecznie opisz swój grunt szczegółowo, aby uniknąć ogromu telefonów z pytaniami. Dobrze jest wykonać zdjęcia dronem, gdyż to one pokazują, co najważniejsze: okolicę, kształt i zagospodarowanie działki. Dobrze sprawdzi się też wywieszenie baneru, jeśli to popularna, spacerowa okolica lub droga tranzytowa.
Przygotuj się na odbieranie telefonów i przeprowadzanie prezentacji (tak, na działkach też przeprowadzamy prezentacje). Jeśli nie zlecasz tego agentowi, staraj się być dostępny pod telefonem, oddzwaniać, jeśli nie możesz odebrać. Klientów kupujących bardzo frustruje brak kontaktu ze sprzedającym, kiedy są zainteresowani ofertą. Lepiej zrezygnuj z komunikatorów na portalach, a postaw na komunikację telefoniczną- w ten sposób dotrzesz do największej grupy docelowej.
Jest klient, który składa ofertę- czas na negocjacje. Negocjuj nie tylko cenę, ale też pozostałe warunki transakcji i zabezpiecz się umową. Poniżej schemat przedstawiający możliwe do obrania drogi, które będą bezpieczne dla obu stron. Schemat nie uwzględnia rzadszych konieczności, jak np. umowa warunkowa.
Umowa przedwstępna może być sporządzona w formie zwykłej pisemnej lub w formie aktu notarialnego. Ta druga ma dodatkowe korzyści dla kupującego. Umowa przyrzeczona musi być koniecznie zawarta u notariusza. On wskaże ci wszystkie potrzebne do transakcji dokumenty. Konieczne będzie wybranie się do przynajmniej kilku urzędów, w celu ich uzyskania. Pamiętaj, że pozyskanie niektórych dokumentów może zająć nawet do kilku tygodni.
JEDNA PORADA, KTÓRA WSZYSTKO UŁATWI?
Skorzystaj z naszej pomocy, przeprowadzimy za Ciebie cały proces.
Zobacz nasz poprzedni wpis o sprzedaży i zakupie domu, a także wyczekuj kolejnego, poświęconego zakupie działki.