Blog

  • Data dodania: 23.07.2021
  • Autor wpisu: Zuzanna Kolecka
  • Tagi: zakup nieruchomości, kryteria wyboru, biuro nieruchomości poznań
   Każdy z nas ma własną wizję swojego wymarzonego „M”. Wybór mieszkania to jednak nie tylko nasze indywidualne preferencje. Zakup mieszkania jest dla nas ważną decyzją, podejmowaną na lata. W dalszym ciągu większość zakupów dokonywana jest na kredyt, który wiąże nas na wiele lat. Dlatego podejmując decyzję o zakupie mieszkania, należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów, które będą miały wpływ na codzienne życie.

Czym kierujemy się przy wyborze nieruchomości?

Po pierwsze – lokalizacja

   Lokalizacja ma wpływ nie tylko na cenę, chociaż ten aspekt jest najczęściej przywoływany w jej kontekście. Będzie miała ona ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Tak naprawdę jest to jeden z nielicznych kryteriów, którego już nigdy nie jesteśmy w stanie zmienić decydując się na zakup konkretnej nieruchomości. Najbardziej podstawowym podziałem jest centrum i przedmieścia. Jeśli lubimy spokój, to zapewne wybierzemy lokalizację z dala od centrum. Z kolei szeroki dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej to domena serca miasta. Oczywiście znajdziemy również lokalizacje mające zalety obu wymienionych.

   Przy wyborze mieszkania, a dokładniej jego lokalizacji trzeba również zwrócić uwagę na infrastrukturę drogową oraz jak wygląda transport publiczny w danym mieście. Obie te informacje są istotne z punktu widzenia czasu jaki przyjdzie nam spędzić „w drodze do”. Niewiele osób pracujących w ścisłym centrum ma ochotę spędzać czas w korkach, dojeżdżając z obrzeży miast.

   Właśnie dlatego to lokalizacja planowanego lokum jest najważniejszym z czynników wpływających na decyzję o zakupie. Najpierw wybieramy okolicę w której chcemy zamieszkać, a dopiero później szukamy czegoś w zasięgu naszych możliwości finansowych. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych w Polsce. Ankietowani mając możliwość wyboru kilku czynników ważnych dla nich przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego mieszkania, na pierwszym miejscu wskazali lokalizację.

Po drugie – cena

   Kluczową rolę w wyborze nieruchomości odgrywa cena. Obojętnie czy chodzi o zakup czy najem mieszkania lub domu. Pomimo, że dana nieruchomość jest spełnieniem naszych marzeń to osoby z mniejszą ilością gotówki zdecydują się na tańszą opcję i tym samym na oszczędność.

   Warto również pamiętać, że zazwyczaj wydatki nie kończą się wraz z zakupem mieszkania.
Jeżeli dokonujemy zakupu na rynku pierwotnym, czyli od dewelopera, to musimy do ceny zakupu doliczyć koszty wykończenia lokum. Z kolei mieszkania kupowane z rynku wtórnego są często wykończone, wręcz gotowe do zamieszkania. Przy tego typu nieruchomościach dodatkowo zobowiązani jesteśmy do uiszczenia opłaty od czynności cywilnoprawnych.

Po trzecie – powierzchnia i funkcjonalność

   Każdy z nas już na początku procesu zakupu ma wizję, jak ma wyglądać jego nowy dom. Jego wielkość, ilość pomieszczeń itd. Ta wizja jednak często w czasie szukania i wyboru mieszkania zmienia się. Nie chodzi o ustępstwa. To raczej modyfikacje pierwotnego pomysłu.
   
   Jednym z pierwszych wymogów to metraż. Przyjęło się, że osoby młode wybierają mniejsze mieszkania. Natomiast rodzina z dzieckiem szuka zdecydowanie większej powierzchni.

   Kwestia wykończenia mieszkania i rozmieszczenia pomieszczeń, to indywidualne podejście. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na pewną rzecz. A w zasadzie pomieszczenie. Mamy na myśli kuchnię. Miejsce istotne dla rodziny, ale również i singla. Nawet jeśli ten ostatni częściej jada „na mieście”. Obecnie modne są kuchnie otwarte na salon/pokój dzienny. Dzięki takim rozwiązaniom kuchnia wraz z salonem stanowi serce domu, które tętni życiem. Taki układ przede wszystkim oferuje rynek pierwotny. W starszym budownictwie dominują niewielkie, zamknięte kuchnie.

   Kolejnym istotnym aspektem dla wielu osób jest piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Z jednej strony wiele osób boi się mieszkania na parterze ze względu na większe ryzyko włamania. Przeszkodą może być też hałas. Wśród osób starszych jednak parterowe lokale cieszą się popularnością ze względu na łatwość dostępu. Wyższe piętra mają swoje zalety, ale nie dla wszystkich. Często mieszkania położone wyżej są lepiej nasłonecznione. Nie każdy jednak lubi nazbyt ciepłą przestrzeń.

   W dobie pandemii dla wielu poszukujących również ważnym kryterium była obecność balkonu czy ogrodu. Kupujący przywiązują dużą wagę do balkonów i ogrodów – traktują je jako przedłużenie domu i "zielony kącik”, do którego można przyjść, odpocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza. Jednym z najnowszych trendów jest możliwość zaaranżowania wygodnego miejsca do pracy zdalnej.

Najważniejsze – bądź na bieżąco

   Decyzja o zakupie nieruchomości jest jedną z najważniejszych w naszym życiu. Przed jej podjęciem należy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie kwestie. Kolejność analizowania poszczególnych kryteriów jest rzeczą indywidualną i zależy od celu zakupu, ale żadnego zagadnienia nie można pominąć.

   Jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup nieruchomości, pamiętaj aby być na bieżąco z nowinkami z branży. Dzięki temu podejmiesz najlepszą z możliwych decyzji dla siebie.