Blog

  • Data dodania: 21.07.2022
  • Autor wpisu: Aleksandra Szeląg
  • Tagi: hiszpański rynek nieruchomości, nieruchomości w hiszpanii, zakup nieruchomości w hiszpanii, apartament w hiszpanii, biuro nieruchomości poznań

Dla kogo jest to odpowiedni rynek?

Półwysep Iberyjski przyciąga miliony turystów rocznie. Nic dziwnego- piękne krajobrazy i ciepły klimat sprawiają, że jest to jeden z ulubionych kierunków urlopowych również Polaków. Hiszpania to miejsce popularne do przeprowadzki na stałe, dla osób, które odnajdują się w wolnej, południowej kulturze. Częstym wyborem jest również model 6/6, czyli pół roku w Polsce, a pół roku na słonecznym wybrzeżu. Jeżeli nie chcesz zdecydować się na tak poważny krok, dobrym rozwiązaniem może być second home, dom wakacyjny, posiadłość letnia. Inwestorzy z kolei cenią sobie rewelacyjnie rozwiniętą turystykę w tym regionie, co gwarantuje wysokie obłożenie apartamentów na wynajem.

Ile kosztuje nieruchomość w Hiszpanii?

Ceny nieruchomości w Hiszpanii są zbliżone do rynku poznańskiego, warszawskiego czy trójmiejskiego, co sprawia, że realnie stanowią alternatywę dla polskich nabywców. Mieszkanie jednopokojowe można nabyć już za 94 500 Euro, a małą willę za 125 000 Euro. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty okołotransakcyjne. Te są znacznie wyższe niż standardowo w Polsce. Trzeba przygotować się na jednorazowy wydatek około 14% wartości nieruchomości. Wlicza się w to podatek, taksa notarialna, wpis do księgi wieczystej itd.

Jak wygląda proces zakupu?

Proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii jest podobny do zakupu w Polsce. Tj. należy wpłacić zadatek zabezpieczający obie strony, funkcjonuje odpowiednik umowy przedwstępnej i przyrzeczonej, a transakcja odbywa się u notariusza. Co może zaskoczyć inwestora? Konieczność posiadania numeru NIE, czyli numeru identyfikacji podatkowej, a także konta bankowego. Do pomocy przy dopełnieniu formalności dobrze mieć zaufanego profesjonalistę.